Spoločná výstava členov Umeleckej besedy Slovenskej.

Autorská výstava v Slovenskom Inštitúte v Ríme

od 26.10.2023- 7.12.2023 

OTTOBRE 29, 2023DI EMANUELA SCANU

Arte e musica nell'appuntamento del 26 ottobre all'Ambasciata Slovacca a Roma

L'Istituto culturale slovacco con sede presso l'Ambasciata Slovacca alla Farnesina propone regolarmente degli appuntamenti a cui partecipo con molto interesse per la varietà e la qualità offerta. L'occasione di giovedì scorso è stata l'inaugurazione della Mostra vita della pittrice/illustratrice Alexandra Geschwandtnerová. Formata presso l'Istituto Industriale Tessile di Trenčín ed in seguito all'Università Matej Bel di Banská Bystrica vive e lavora nella città natale di Topoľčany.

I suoi lavori sono riconosciuti dal 1998 in gran parte dell'Europa e vantano numerosi premi. Alexandra è membro della società artistica ARTEM di Bratislava e dello Slovak Art Forum, la più antica associazione artistica in Slovacchia, fondata nel 1921 a Bratislava. Una parte importante del suo lavoro rappresenta l´illustrazione. Ha illustrato una decina di libri, tra cui il libro "I Racconti per i miei fiori" di Zuzana Kuglerová, per il quale ha ricevuto il premio "Sigillo d'oro" dall'Associazione poligrafica slovacca nella categoria libro. Costruisce le composizioni con attenzione, raggiungendo così un equilibrio dal valore significativo. Allo stesso tempo, collega il passato con il presente con riferimenti a questioni e opinioni attuali.

Nella mostra dal titolo "VITA" presso l'Istituto Slovacco di Roma, l'artista Alexandra Geschwandtnerová presenta le storie fiabesche, temi sacri e mitologici che stimolano l'immaginazione. Mette le ali per staccarsi dalla frenetica realtà attuale e per portare lo spettatore nella dimensione della libertà, del libero pensiero e della fantasia creativa.

Dopo la presentazione di questa splendida artista è stata la volta della parte musicale della serata in cui due giovanissimi interpreti Anna Hitrikova (soprano) e Marco Clavorà Braulin (Pianoforte) hanno allietato la serata con musiche dai virtuosmi incredibili che hanno evidenziato le loro doti canore e musicali. Un omaggio all'Italia con l'ultimo brano presentato: dal Ballo in maschera di Giuseppe Verdi l'aria di Oscar, Saper Vorreste.

Anna Hitrikova si è diplomata in canto lirico preso il Conservatorio statale di Bratislava ed ha ricevuto già ambitissimi premi quale il Premio Usignolo della Slovacchia e il Premio Usignolo di Moyzes ed oltre al canto si dedica al violino e alla danza.

Marco Clavorà Braulin ha debuttato a soli 16 anni durante la maratona Litz organizzata dall'Accademia di Santa Cecilia a Roma ed in seguito ha vinto numerosi premi. Attualmente è docente di pianoforte presso il Conservatorio Statale di Musica Fausto Torrefranca a Vibio Valentia.

Autorská výstava v Nitre

Promenáda mojim svetom

Myšlienkové posolstvo autorky abstrahuje vzájomnú komunikáciu v medziľudských vzťahoch, ale i hľadanie vlastnej identity vo svete plnom nie iba pozitív, ale i negatívnych situácií. Tvorba autorky vychádza a je blízka surrealizmu až hypperrealizmu. Rutinnou a bravúrnou kresebnosťou a maľbou vytvára kompozície nabité pozitívnou energiou. Výstavbu kompozície buduje premyslene, čím dosahuje vyváženosť i výpovednú hodnotu diela. Sprítomňuje ľudské príbehy, osudy smutné i šťastné. Rada siaha i do mytológie a náboženských tém a tieto nám približuje prostredníctvom príbehov v premenách času a priestoru, čo dokumentuje nielen jej maliarska ale i ilustračná tvorba. Je autorkou takmer desiatky knižných titulov. K posledným ilustrovaným knižným titulom patria " Rozprávky o mojich kvetoch" a -"Veľká kniha keltských povestí" od známej a úspešnej slovenskej Zuzany Kuglerovej.

Úspechy svojou tvorbou žne od roku 1998 – už štvrťstoročie - nielen na Slovensku, ale i v Čechách, Nemecku, Taliansku, Srbsku, Poľsku a v ďalších európskych krajinách. Má za sebou viacero individuálnych výstav a desiatky kolektívnych. Z viacerých významných ocenení, ktoré autorka získala za svoju maliarsku tvorbu spomeniem cenu z roku 2008, kedy sa zúčastnila na V. Medzinárodnom bienále miniatúry v poľskom meste Czestochowa, o dva roky neskôr, v roku 2010 získala špeciálnu cenu poroty na XII. ročníku Internationale D´arte premio San Crispino. V tomto roku 2023 získala certifikát - ocenenie talentu z Luxemburg ART Prize, súťažnej výstavy, ktorej bola účastníčkou.

Alexandra Geschwandtnerová je členkou umeleckej spoločnosti ARTEM v Bratislave a njastaršieho umeleckého spolku na Slovensku Umeleckej besedy slovenskej založenej v roku 1921 v Bratislave.

K posledným úspešným prezentáciám jej individuálnej tvorby patrí autorská výstava - "Od lásky ku siedmim"- v Slovenskom dome v Prahe, ktorú inštalovala v roku 2021. V tomto roku, v mesiaci september už pripravuje výstavu v Slovenskom inštitúte v Ríme. Želám Alexandre veľa úspechov v prezentácii slovenského umenia v kolíske svetového umenia, v meste Rím, ktoré má prívslastok – večné mesto.

Diela autorky sú súčasťou galerijných i súkromných zbierok na Slovensku i v zahraničí.

Maliarka, kresliarka. ilustrátorka a pedagogička PaeDr. Alexandra Geschwandtnerová sa narodila v roku1971 v Topoľčanoch. Je absolventkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorú absolvovala v r. 1990 – 1995. V r. 2008 rigoróznou skúškou na výtvarnej katedre Univerzity J. A. Komenského v Bratislave, získala akademický titul doktor pedagogiky, ktorý v súčasnosti využíva vo svojej pedagogickej práci v Základnej umeleckej škole Ladislava Mokrého v Topoľčanoch. Žije a tvorí v rodnom meste Topoľčany.

Nitra 3. júl 2023 PhDr. Marta Hučková Kocianová

Luxemburg Art Prize  2022

Luxemburg Art prize 2022-  uznanie umeleckého nadania:-).


  "The Pinacothèque is a private museum in the Grand Duchy of Luxembourg. Its president and founder is Hervé Lancelin, one of the most influential art collectors in Europe. The exhibition space is open to the public and presents art exhibitions free of charge.Hervé Lancelin has been collaborating for years with Europe's biggest museums and maintains special relationships with them. In particular, he helped organise of exihibition.The Museum issues a certificate of artistic merit for the year of participation to all artists who distinguished themselves from a qualitative perspective, whether or not they are finalists. This certificate can be obtained in 9 foreign languages. The objective of the certificate is to provide official recognition from the Museum to artist participants whose merit and artistic talent have been specifically noted."Veľká kniha keltských              povestí

Začína sa predpredaj. .. v sieti kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus.
Obsah knihy: Veľká kniha keltských povestí
Úspešná spisovateľka Zuzana Kuglerová, ktorá sa svojim vstupom do historických tém Slovenska natrvalo zapísala do dejín slovenskej literatúry, prichádza s povesťami z ďalekého obdobia našich predkov - Keltov. Ako je u nej zvykom, mieša mystično s realitou. Každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o svet Keltov, v tejto knihe nájde množstvo cenných a doteraz neuverejnených informácii. Zuzana Kuglerová zostáva aj v nej verná svojmu neskrotnému, zvedavému duchu a objavuje to, čo bolo očiam iných skryté. Čitatelia tak majú možnosť spoznať širokú plejádu keltských bohov, ich lásky a boje, ale aj legendárnych hrdinov, ktorí sa svojimi skutkami prepracovali až do ríše nesmrteľných. Tak, ako v predchádzajúcom diele - Veľká kniha staroslovanských povestí - aj v keltských povestiach načiera spisovateľka do oblastí, ktoré by ste v povesťovej knihe nečakali. V každom prípade sú však jej obohatením. Prináša nielen príbehy, ale aj recepty keltskej kuchyne a liečiteľstva či register keltských bájnych bytostí. Precízna práca s podkladovým materiálom dodáva knihe nielen hodnovernosť, ale aj príťažlivosť, ktorá čitateľa presvedčí, že Zuzane Kuglerovej právom patrí titul kráľovnej slovenských povestí. Veď sa už ich zbieraniu venuje viac ako 25 rokov. Výtvarníčka Alexandra Geschwandtnerova vstúpila do publikácie krásnymi ilustráciami, ktoré zvýrazňujú bohatý fantazijný svet Keltov. Spolupráca týchto dvoch autoriek sa osvedčila už v minulosti, keď za knihu Rozprávky pre moje kvety dostali cenu Zlatá pečať od Slovenského polygrafického zväzu.
Ondrej Kalamár 

RTVS- Kultúra.sk

                                              https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14625/316731#126


Alexandra Geschwandtnerova a Marina Hostacna Grossi si Vas dovoluju pozvat na Vystavu "Salotto Ester". 

Výstava «SALOTTO ESTER»
Inaugurácia: 5. mája 2022 o 17:00 nella Galleria La Pigna - Palazzo Maffei Marescotti - Via della Pigna 13/a - 00186 Roma.
«Krstná mama» podujatia: Mgr. Ľubica Mikušová, riaditeľka Slovenského inštitútu
Výstava magického realizmu v súčasnom umení literatúry a maľby «SALOTTO ESTER» Mariny Hostacnej Grossi a Alexandry Geschwandtnerovej, usporiadaná pri príležitosti uvedenia do života druhého vydania knihy «SALOTTO ESTER» spisovateľky Mariny Hostacnej Grossi, ktorej bola udelená "Medzinárodná cena Spoleto Art Festival Literatúra 2018".
Podujatie je organizované rímskym vydavateľstvom MHG Agency, a s morálnou záštitou Slovenského inštitútu v Ríme, v priestoroch Galérie La Pigna - Palazzo Maffei Marescotti - Via della Pigna 13 / a - 00186 Rím.
Vernisáž je možné navštíviť od 05.05. do 13.05.22, od 15:00 do 19:00, od pondelka do piatku.
Mostra del Realismo Magico nell'Arte Contemporanea della Scrittura e della Pittura «SALOTTO ESTER» di Marina Hostacna Grossi ed Alexandra Geschwandtnerová organizzata, in occasione dell'uscita della seconda l'edizione italiana di «SALOTTO ESTER» della scrittrice Marina Hostacna Grossi al quale è stato assegnato il «Premio Internazionale Spoleto Art Festival Letteratura 2018», dalla Casa Editrice MHG Agency Roma con il Patrocinio Morale dell'Istituto Slovacco a Roma nella Galleria La Pigna - Palazzo Maffei Marescotti - Via della Pigna 13/a - 00186 Roma.
5 maggio 2022 alle ore 17:00 - Inaugurazione
Madrina dell'evento: dott.ssa Ľubica Mikušová, Direttrice dell'Istituto Slovacco a Roma.
Il vernissage è visitabile dal 05.05. al 13.05.22, negli orari 15:00 - 19:00, dal lunedì al venerdì.

Rozmaznávaj sa s umením: "Rajská záhrada", Alexandra Geschwandtnerová; eskluzívne pre MHG AGENCY, Rím, Taliansko 


https://www.youtube.com/channel/UCgyP12L_v0r2vBSN401lmlQ/videos 

.

V predaji knižka od Zuzany Kuglerovej "Rozprávky pre moje kvety"

Spisovateľka Zuzana Kuglerová v útlej knižke Rozprávky pre moje kvety, v ktorej sa rozpráva so svojimi kvetmi. Kniha je rozdelená na dve časti - Príbehy pre moje kvety a Rozprávky o záhrade. Príbehy, pretkané filozofickým posolstvom, nesú v sebe autorkin nevšedný pohľad na svet a medziľudské vzťahy. Sú určené pre deti od 10 rokov.
Knihu ilustrovala  slovenská výtvarníčka Alexandra Geschwandnterová.

Môžete si prečítať v čísle 18/2020, Slovenské národné noviny

Spoločnosť Accace Slovakia a ag. Amymon predstavujú výstavu "Prelínanie" výtvarníčky PaedDr. Alexandry Geschwandtnerovej (SK). Kurátorka: Ľudmila Pašková Termín: od 30.8.2019 do 17.10.2019 Výstava pod názvom " Prelínanie " Začala som kedysi surrealizmom. No zameriavam sa dnes na magický realizmus, ku ktorému sa hlásim podvedome plynutím času. Opieram sa o staré slovanské mýty a slovenskú kultúru, aj folklór, biblické príbehy. A pripodobňujem si ich do súčasného pohľadu na svet. Magické prvky sa prijímajú bez toho, aby sa v nich hľadala logika. Badateľné je aj veľké časové prelínanie prítomnosti a minulosti. Rada kombinujem priestorové a plošné projekcie v prácach. Moje tváre a deje sú ukotvené teda v skutočnom svete. Vnímam nadprirodzené veci ako zdroj skrytej sily, ktorú v sebe realita nosí. Nie je to pre mňa únikom od skutočnosti, ale jej najhlbšie videnie a postoj. Tvorím hlavne v maľbe olejom a kresbe grafitom a pastelom. PaedDr. Alexandra Geschwandtnerova Výstava je organizovaná v rámci projektu OFFICE GALLERY

Maľbou do vnútra ženského sveta. Rozhovor s výtvarníčkou ženského surrealizmu Alexandrou Geschwandtnerovou

19. júla 2019 Lukáš Perný 0 Comments 7 min read

Aj keď je kultúrno-politická revue DAV DVA zameraná primárne na prienik kultúry a politiky, niekedy je v tejto preideologizovanej krajine vhodné dať priestor i niečomu nepolitickému: umeniu, ktoré povznáša dušu a ponúka estetické zážitky. Pôvodný DAV bol úzko spätý s umelcami, básnikmi, výtvarníkmi, písali sa aj filmové recenzie a komentovali sa nové umelecké trendy. Boli to práve prvorepublikoví davisti, ktorí propagovali ako prví umenie nadrealizmu. Je dôležité nadviazať aj na túto tradíciu pôvodného DAVu. Postupne naše rady dopĺňajú spisovatelia, básnici, prozaici, kultúrni kritici. Dnes sa podarilo pre rozhovor získať mimoriadne talentovanú umelkyňu.
Je ňou slovenská výtvarníčka Alexandra Geschwandtnerova (rodená Oravcová).

Alexandra Geschwandtnerová vyštudovala Strednú priemyselnú školu odevnú v Trenčíne, Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore výtvarná výchova/ technická výchova a v roku 2009 absolvovala rigoróznu skúšku na Univerzite Komenského v odbore - výtvarná výchova u prof.PaedDr. B. Šupšákovej, PhD.

Vysokoškolský pedagóg PhDr. Ľuboslava Moza o autorke prehlásil: "Autorka je nadšeným obdivovateľom ľudí, ktorí sa vedia radovať z nádhery fantázií a života. Preto fantazíruje. Je to vlastne ten imaginatívny realizmus, ktorým pokrstili u nás ako prvého Albína Brunovského."

Prejdime priamo k rozhovoru.

LP (Lukáš Perný, ďalej iba LP): Ahoj Saška, kedysi pradávno si ma oslovila s možnosťou propagácie tvojej veľmi zaujímavej a inšpiratívnej tvorby. Konečne je príležitosť sa k tomu vrátiť. Ako by si predstavila svoju tvorbu laikovi, ktorý sa nevyzná vo výtvarnom umení. Čo presne chceš svojimi obrazmi povedať?

AG (Alexandra Geschwandtnerova, ďalej AG): Som rada, že sa použil termín pradávno. Ta téma histórie je u mňa viacmenej dôležitá takmer ako život samotný. Celá ľudská história by sa v mojich predstavách vošla do "Saškinej skrinky", odkiaľ po otvorení vyletia, vyplazia sa, vyskočia, nekonečne ľudské situácie, príbehy. Ženy, ich svet a tak aj môj. Zaobalené do mojej charakterovej črty ako do najjemnejšieho rúcha citlivosti. Všetko okolo je v našej komunikácii, v symbolike a symboly ako v súčasnosti najpoužívanejší dorozumievací prostriedok. Viac výpravne použité... vlastné symboly, ktoré kráčajú za ruku so mnou.

LP: Tvoja tvorba je na prvý pohľad surrealistická, ktorý z umelcov ťa najviac inšpiroval?

AG: Max Ernst, Adolf Born, H. Bosch, A. Brunovský, stredoveká maľba, baroková maľba... je toho veľa, Gustave Moreau, Odilon Redon, A. Durer...

LP: Tvoja tvorba, vzhľadom na to, že ide o surrealizmus, evokuje sny... V snoch nachádzame svoje šťastie, i nešťastie. Je to akoby iný svet odohrávajúci sa v našom podvedomí. Ako vnímaš fenomén sna?

AG: Sny sú podľa vedy čistenie informácii v mozgu. Určite je to tak, ale niečo zostáva aj myslím na inej úrovni. Alebo to len tak chceme. Keď som mala zlé obdobia, snívali sa mi sny pokojné, kľudné, tiché, ozdravujúce. Asi mi moje telo naznačilo, čo mám robiť. Teraz mám sny s množstvom ľudí a stretnutí s nimi. Mám pocit, že cez tvorbu si sny "upravujem", že si robím terapiu. Keď ma napríklad trápi ľudský svet, aj vtedy tvorím. Sny ma netrápia, sny ma uzdravujú.

LP: V čom vidíš zmysel umenia vo všeobecnosti. Akú má podľa teba plniť umelec funkciu v spoločnosti?

AG: To je dosť obsiahla téma. Umenie vždy hodnotilo dobu... Hodnotilo hodnoty. A tak nejaký odkaz v sebe vždy nieslo. Pre mňa hlavne - estetický - aby sa dobre ludia cítili vo svojom okolí a ťažili z krasy čo najviac. A to je myslím najdôležitejšie...

LP: Tvoje umenie je prejavom subjektívna, ktorá sa stáva, po kontakte s recipientom, objektívnom. Psychologické zvnútornenie obrazu ženy. Cítim tam veľa krásy, za ktorou sa skrýva tajomnosť, a ženský svet, pre nás mužov často nepochopiteľný a chaotický. V živote som poznal veľa výtvarníčok a boli to vždy zaujímavé a veľmi ťažko čitateľné osobnosti. Aká je hlavná motivácia ženy stať sa výtvarníčkou?

AG: Pekne si to napísal. Ženy sú prosto také, trošku chaosu nezaškodí. Ja neviem, či som sa chcela stať výtvarníčkou. Od malička kreslím a bola som introvert. Môj vnútorný svet mi vždy stačil k spoločnosti... trochu som v tomto aj roztrieštená, keďže mojou láskou veľkou je aj príroda a naj tvory - vtáctvo. .. Túžila som sa v detstve stat prírodovedkynou.. A tak mi zostal dodnes amatérsky záujem, ktorý mi rozvíjajú popri mojom nabitom živote aj iní ľudia. Priatelia, ktorí ma v tom dokonca podporujú...

LP: Kde sa dajú tvoje obrazy kúpiť, keby niekto z našich čitateľov chcel podporiť umelkyňu a skrášliť si domov krásnym obrazom?

AG: Kúpiť priamo u mňa, kontaktovať sa môžu na mail a telefónnom čisle, ktoré poskytnem po mailovom kontakte.

LP: Ako vnímaš ako umelkyňa obmedzovanie slobody slova na sociálnych sieťach?

AG: Verím, že sa všetko vyrieši a vyvinie tak, aby sme obmedzenie vnútornej slobody nepociťovali tak, aby nás to strašilo. Kedysi som kreslila čertov, a k rozprávkam to svedčí. Ľudia by sa v civilizovanom svete nemali strašiť.

LP: Aký je tvoj životný cieľ v rámci tvojej profesie? Dá sa výtvarným umením uživiť?

AG: Učím aj v umeleckej škole,takže naplnený cieľ v umeleckej oblasti je myslím dostatočný. Životný cieľ som prestala hľadať... mojim cieľom je mať so sebou samou pekný a vyrovnaný vzťah :-)), teda vnútorný pokoj a rovnováhu. Ostatné zaujímavé, čo by prišlo do cesty, tomu sa nevyhýbam, naopak bude ma to tešiť a aktivizovať.

LP: Ďakujem veľmi pekne za rozhovor. Verím, že to našich čitateľov obohatí a zmierni troška emócie v rozdelenej spoločnosti. Ak by ste mali záujem o obrazy, kontaktujte priamo autorku.

Zhováral sa kulturológ a sociálny filozof, Lukáš Perný.

Staré divadlo Karola Spišáka pozýva na jedinečnú výstavu pod názvom Výber z tvorby Alexandra Geschwandtnerová a Ján Moravčík

(PR článok) Svoju komornú maliarsku tvorbu v Galérii Foyer v Starom divadle v Nitre predstavia dvaja topoľčiansky výtvarníci.05. Apríl 2019 do 10. Máj 2019 

Kým Alexandra Geschwandtnerová pôsobí na slovenskej i zahraničnej scéne už takmer desaťročie Ján Moravčík svoju tvorbu predstavuje verejnosti od roku 2015. Oboch spája umenie. Hoci rukopisy autorov sú rozdielne spoločnou platformou ich maliarskeho prednesu sa stali príbehy.

Alexandru Geschwandtnerovú a jej umelecký vývin je zážitok sledovať. Jej autorské smerovanie sa neustále rozvíja k stále dokonalejšiemu výtvarnému prejavu. V jej tvorbe dominuje imaginácia, individuálna mytológia a surrealistické podanie. Cez diela prijímateľa prenáša do sveta fantázie a snov. Rutinnou a bravúrnou kresebnosťou a maľbou vytvára kompozície nabité pozitívnou energiou. Rada siaha i do mytológie, čerpá z nej a približuje nám ju prostredníctvom príbehov v premenách času a priestoru.

Úspechy svojou tvorbou už od roku 1998 žne nielen na Slovensku, ale i zahraničí. Má za sebou viacero individuálnych výstav a desiatky kolektívnych. V roku 2008 sa zúčastnila na V. Medzinárodnom bienále miniatúry v poľskom meste Czestochowa, o dva roky neskôr, v roku 2010 získala špeciálnu cenu poroty na XII. ročníku Internationale D´arte premio San Crispino. Žije a tvorí v rodnom meste Topoľčany.

Ján Moravčík je estét, pri ktorom možno konštatovať, že v autorových kompozíciách sa nachádza veľký zmysel pre detail, farbu a rozloženie plochy obrazu. V roku 2015 nastal však jeho tvorbe zlom. Autor objavil objavil čaro papiera a začal tvoriť koláže. Okrem voľnej komornej maľby, ktorá ho nesmierne napĺňa sa v súčasnosti aktívne zaoberá grafickými návrhmi interiérov a exteriérov. Autor žije a tvorí v Bošanoch.

Zdroj: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

Súčasné umenie by malo byť predovšetkým nositeľom estetického vnemu a zážitku. Hodnotným dojmom, ktorý zostáva. Také pozitívum nesie v sebe i tvorba Alexandry Geschwandtnerovej a Jána Moravčíka. Presvedčiť sa o tom môže každý na vernisáži výstavy pod názvom Výber z tvorby Alexandra Geschwandtnerová a Ján Moravčík, ktorá sa uskutoční 5. apríla o 17.00 hod. v Galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Výstava potrvá do 10. mája.

spoločná výstava Galérii mesta Topoľčany 

https://cetv.sk/index.php/publicistika/item/3782-region-jedna-ku-dvom-v-topolcianskej-galerii


https://cetv.sk/index.php/publicistika/item/3033-region-topolcianske-umenie-v-piestanoch